28. únor, 2023 Blog

Rozhovor s Mykolem Kovalenkem, autorem titulní strany publikace Rodinné domy trochu jinak 2023

V APEX A každoročně vydáváme tištěnou publikaci těch nejlepších architektonických studií, které jsme v ateliéru vytvořili. Naším dlouhodobým cílem je přinášet čisté, jednoduché a praktické návrhy domů pro rodiny žijící na Slovensku a v České republice.

Podstatnou součástí publikace Rodinné domy poněkud INAK je obálka a předělové strany, kterým každoročně věnujeme velkou pozornost. Je to jakýsi náhled do našich duší.

Citime že rok 2023 bude pro nás všechny výjimečný. Nejen tím, že publikace dovršila dospělost (ano, je to už 18. vydání!). Vnímáme potřebu vyjádřit se, reagovat na události v dalekém i blízkém okolí.

Letošní kreativu obálky jsme se rozhodli svěřit umělci a grafickému designérovi Mykolovi Kovalenkovi. Rodákovi z Ukrajiny, který od roku 2015 žije a tvoří v Bratislavě.

Juri Čerňak se o Mykolovi dozvěděl od paní Andrei Reichové, majitelky Kafé Lampy. Milá žena, která kolem sebe s láskou v srdci sdružuje výjimečné lidi.

Juriho velmi zasáhla Mykolova grafika s názvem Svoboda za každou cenu, která obletěla svět a stala se symbolem války na Ukrajině.

Juri se s Mykolem setkal osobně a požádal ho o spolupráci na titulce publikace Rodinné domy trochu INAK' 23. Při této příležitosti vám přinášíme rozhovor.

Pan Kovalenko, jste autorem titulní strany publikace Rodinné domy poněkud INAK 2023. Letos je její vizuál zcela odlišný. Jak jste přistoupili k tvorbě titulní strany?

Jurij Čerňak mě oslovil s nabídkou navrhnout titulku a předělové strany. Samotný návrh vyžadoval trochu jiný přístup, něco nestandardního, trochu jiného. Jsem rád, že klient zvolil tuto možnost. Jednoduchá, čistá, pozitivní a ne standardní podoba designu.

Jako lidstvo prožíváme náročné období. Jakou roli podle Vás v této době sehrává umění či grafický design?

Umění jako takové, v podobě hudby, slova, architektury, designu, módy nebo grafiky, má důležitou roli. Velkou moc! Všechno, co nás obklopuje, je design. Formuje nás.

Pocházíte z Ukrajiny, avšak už léta žijete na Slovensku. Co vás sem přivedlo? Jak se u nás žije a tvoří?

Od roku 2015 žiji na Slovensku. Stalo se :) Jsem spokojen, pracuje se mi tady klidně a pohodlně. Miluji Bratislavu, protože je zde úžasná atmosféra a milí lidé.

Z vaší tvorby vyzařuje osobitý rukopis. Jak dlouho vám trvalo najít se v tom, co děláte?

Dělám to, co mě baví, tedy celý ten proces – od vytváření něčeho nového, jako například obalu, plakátu, loga nebo vizuálního stylu. Můj rukopis se formoval se zkušenostmi. Myslím si, že je důležité milovat svou práci a vždy se ji snažit dělat tak, jako byste tvořili poslední projekt ve svém životě. :)

Jaký je Váš vztah k architektuře?

Architekturu mám velmi rád. I architektura je podle mě design, jen v jiné podobě.

Panu Kovalenkovi děkujeme za rozhovor a zejména za jedinečnou obálku publikace Rodinné domy trochu INAK' 23. Jak řekli Juri: „o výsledku jsem nepochyboval. Velmi se nám líbí...je tam všechno! A ještě něco navíc.

Mykola Kovalenko Ukrajinský designér. Vystudoval na kyjevské Státní akademii dekorativního a užitého umění nazvané po malíři Mykhailo Boichukovi. Pan Kovalenko má více než 20 let zkušeností, aktuálu vede vlastní designérské studio Mykola Kovalenko Studio. Je čestným členem Klubu ukrajinských uměleckých ředitelů, členem Klubu slovenských uměleckých ředitelů, členem Asociace ukrajinských grafických designérů „4. blok“ a Asociace designérů českého Bienále Brno. Jeho díla byla vystavena po celém světě. Je držitelem více než 150 ocenění z mezinárodních soutěží designu. Od roku 2015 žije a pracuje v Bratislavě.

https://www.mykolakovalenko.eu

https://www.facebook.com/mykolakovalenkostudio/

https://www.instagram.com/mykolakovalenkostudio/

Twitter @KovalenkoStudio