29. březen, 2018 Blog

Trendy v architektuře rodinných domů 2018


Rok 2018 se v ateliéru APEX A rozběhl produktivně a my jsme stihli do oběhu uvést novou publikaci Rodinné domy JINAK '18. Kromě toho jsme pro vás připravili seznam trendů v architektuře rodinných domů 2018. Pro všechny, kteří tento rok uvažují nad životním krokem, tedy nad výměnou menšího či většího bytového prostoru za rodinný dům a plánují stavět, nabízíme naše tipy pro kvalitní a moderní rodinné domy.

7 trendů v architektuře rodinných domů 2018

1. Minimalismus

Minimalismus je trend, který v architektuře a designu kraluje už několik let. Jedním z prvků minimalistické architektury je, že se hledají úsporná řešení, v kterých jsou prostory bez hluchých míst. Jako ukázku minimalismu v architektuře bychom vám rádi nabídli naše projekty Miniatura a novinku CR HOUSE. Právě projekt CR House je velmi inovativní, protože mezi jednotlivými pokoji se dá procházet přímo, aniž by tam byly chodby, a tedy zmíněný zbytečný prostor. Projekt jsme připravili ve spolupráci s firmou CRH Slovensko.

 

Vizualizace a půdorys projektu Miniatura

projekt-rodinneho-domu-miniatura
projekt-rodinneho-domu-miniatura-2

Vizualizace a půdorys projektu CR House

crhouse-p2-1

2. Eco-friendly nebo udržitelná řešení

V APEX A při navrhování typových či individuálních projektů prosazujeme filozofii eco-friendly řešení. Takový trend se dá dlouhodobě pozorovat i ve světové architektuře. Hledají se způsoby realizace domu, který od chvíle, kdy se do něj nastěhují jeho obyvatelé, co nejméně zatěžuje životní prostředí.

3. Zelené střechy

V návaznosti na ekologická řešení vám chceme blíže představit zelené střechy. Tvoří se tak, že se na plochou či šikmou střechu nanese vrstva extenzivní zeleně, která si žije svým životem. Funguje z toho, co má od přírody. Benefitem zelených střech je zlepšení klimatu v domě. Takové střechy projektujeme u individuálních projektů, a i přes vyšší vstupní náklady, jsou pro majitele domu velmi zajímavým řešením. Pro všechny, kteří by měli o danou problematiku zájem, doporučujeme navštívit web našeho partnera, firmy www.darvi.sk, která se specializuje na střechy.

Zelené střechy si můžete povšimnout ve vizualizaci projektu rodinného domu Docus (nižší), který je novinkou roku 2018.

docus-p2-1

4. Generace Millenials

Typy projektů a preference při stavbě domu se mění z generace na generaci. Millenials, nebo-li lidé narození od začátku osmdesátých až do poloviny, respektive konce, devadesátých let dvacátého století, se rádi zajímají o individuální projekty. Jejich častou touhou je mít projekt zpracován na míru, dle požadavků jejich životního stylu.

V našem ateliéru velmi rádi tvoříme individuální projekty a snažíme se pochopit i ten nejmenší detail, kteří si klienti přejí v rodinném domě mít. V roce 2017 jsme pracovali na různých individuálních projektech, z nichž pro inspiraci nabízíme několik ukázek.

 

Z našich prací: Villa na Slanci (Individuální projekt)

 
villa-na-slanci-0

Z našich prací: Villa v Tavárikové osadě (Individuální projekt)

 
vila-tavarikova-osada-0

Z našich prací: Villa v Královském údolí (Individuální projekt)

 
villa-v-kralovskom-udoli-0

5. Přirozené světlo

Dalším, neméně důležitým trendem v architektuře rodinných domů, je přirozené světlo. V kvalitním návrhu projektu se počítá s co nejvíce slunečním prostorem, aby se prosvětlily obytné místnosti, a na to se využívají šikmé nebo ploché střechy. Prosvětlení se realizuje i přes fasádu nebo přes velké prosklené části domu.

Často se nás ptáte: Není velká prosklená plocha tou dražší volbou? Opak je pravdou. Fixní část okna stojí stejně jako fasáda s omítkou.
Na realizaci šikmých a plochých střech spolupracujeme s firmou VELUX. Viz vizualizace, kde byla do našeho projektu MOTIV zakomponovaná okna VELUX. Domy byly zrealizovány a těší se na své majitele v urbanizaci Lastovičky v Novej Dedinke na Slovensku

lastovicky-vizualizacia-velux

6. Nadčasové materiály

V roce 2018 budou při stavbě domu převládat nadčasové materiály. Patří mezi ně pohledový beton, dřevo a přírodní kámen, které se využívají na fasády a také v interiéru. Kromě toho se bude úspěšně pracovat s hliníkovým plechem, který se využívá u šikmých střech a fasád.

Nadčasové materiály můžete vidět na vizualizaci domu s projektovým názvem "Šopa", který jsme připravili pro majitele, kteří staví na Záhorí. Do prostředí ideálně zapadá bílá fasáda s dřevem a kamenem. Interiér byl také nakombinovaný se starým kamenem.

 
projekt-rodinneho-domu-sopa-2-0
projekt-rodinneho-domu-sopa-interier-2

7. Barvy na fasádě a omítce

Uvažujete nad tím, jaké barvy použít na svojí nové fasádě? Bílá barva je barvou omítky a fasády, která dominuje a je nadčasovou. Populárními jsou také šedá a antracitováPastelové barvy se využívají jako akcent, a pokud někdo touží po výraznější fasádě, doporučujeme zelenou a žlutou.

Doufáme, že naše tipy na trendy v architektuře rodinných domů 2018 vás oslovili a využijete je. V APEX A vás rádi uvidíme na osobní konzultaci nebo vám na dotazy odpovíme telefonicky. Kontaktuje nás už dnes :)